Düşünce Denizi

Her yerde kar var…

Bugün Türkiye karlı bir güne ‘günaydın’ dedi.
İstanbul ve Ankara bembeyaz. Ani gelen kar nedeniyle şaşirmiş olan güvercinler evlerin pencerelerinin kenarlarına sığınarak biraz olsun ısınmaya, korunmaya çalışıyorlar.

Şanslı iseniz, dışarıdaki kar manzarasını ve lapa lapa yağan karın güzelliğini içinize sindirirken, sıcacık evinizde, koltuğunuzda oturmuş kahvenizi yudumluyor ve gazete başlıklarına göz gezdiriyor olailirsiniz. Başlıklar arasında ikisi özellikle dikkatimi çekti:
1. ‘HALK UYARDI’ … 4 Kasım Cumartesi günü Anıtkabir’e büyük bir yürüyüş düzenlendi. Aslında bu yürüyüşe katılımı sağlamakta internet iletiişim ağından büyük ölcüde yararlanılmıştı. Cumhuriyet için düzenlenen halk yürüyüşünde irtica, bölücülük ve emperyalizm tehditleri gündeme getirilerek, hükümetin istifaya çağrıldığına vurgu yapılıyor.

2. ‘KÜRESEL ISINMA EYLEMİ’ … Yaşamakta olduğumuz ani iklim değişiklikleri tüm dünya ülkelerini etkiliyor. Birçok ülke doğal bir süreci olması gerektiğinden çok daha hızlandırarak, dünyamızı beklenmedik etki ve hatta doğal felaketlere açık hale getiren küresel ısınma olarak adlandırdığımız olguyu dizginleyebilmek için *Kyoto* anlaşmasını imzaladılar. Ancak, bazı ülkeler bu anlaşmayı hala imzalamamakta direnip, tüm dünyanın felakete sürüklenmesine umursamaz, aldırmaz bir tavır takınıyorlar. Onlar için kendi küçük menfaatleri tüm dünyanın menfaatinden önemli. Umursamaz, duyarsız ve benciller… Emperyal istekleri uğruna ezmeyecekleri insanlık değeri yok… İşte bu duyarsızlara hitaben Kadıköy’de bir protesto yürüyüşü vardı. Pankartlarda ‘Isınmayı Durdurmak İçin KYOTO’YU İMZALA… yazıyordu…

Böylesine duyarsızlık devam ederse, korkarım şu bizdeki atasözünün doğruluğunu bir kez daha görebiliriz, tabii görecek mecal kalırsa: ‘Yorgan yandı, kavga bitti!’… Öyle ya, dünya battı, kavga bitti olur da, bunu görecek Bush’lar bile kalmaz…

Biraz düşünmek gerek, bindiğimiz dalı kesersek, bizim de tutunacak yerimiz olmayacak…

Reklamlar

4 Kasım 2006 - Posted by | Uncategorized

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: