Düşünce Denizi

Şehirler ve insanlar

Son zamanlarda dikkatimi çeken birkaç şeyi paylaşmak istiyorum. Kırsal alanın giderek gözden düşmesi ve şehirlerin çekiciliğinin artması sonucu, plansız şehirleşmenin de katkılarıyla şehirlerimiz inanılmaz hızla kalabalıklaştı. Neredeyse, dolup, taştı desek yeridir. Gözlerimiz çirkin beton yığınlarını, zevksiz yapılmış birçok binayı görmekten yoruldu. Hele o tabelalar yok mu! Sanki daha büyük yazarlarsa, veya daha büyük tabela yaparlarsa işleri, gelirleri mi çoğalacaktır, nedir beklenti! Kör değil ya bu millet… Bir yarıştır gidiyor, zevksiz, çirkin tabelalar birbiri üstüne yığılmış, binaların çirkinliğiyle yarışıyor… Sonuçta ortaya çıkan manzara bir felaket. Oysa, bu tabela konusunda bir standart, bir zevk, uyuşum vs. gözetilmeli… Tamam herkes ne sattığını anlatabilsin, veya ne yaptığını… Ama, tabelanın yazısının büyüklüğü, hatta kullanılan yazının karakteri, rengi vs. bir şekilde denetimden geçse, benzerlik, uyum gözetilse…. Gözlerimiz işkenceden kurtulsa… Iyi olmaz mı?

Ahhh bir de şu yarısı yapılıp, yarısı bitmemiş inşaat şeklinde bırakılan tuhaf binalar… Yarın, öbür gün üstüne kat çıkarız, yanına ev bitiştiririz gibi nedenlerle yarım kalmış edasıyla ortada bırakılmış yapıtlar… Gözlerimizi ne kötü tırmalıyor! Yoksa artık bunca çirkinliğin içinde yaşaya yaşaya alıştık da farkedemiyor muyuz bunları… Neden bu kadar sessisiz? Niçin kimse bunların çirkinliğinden şikayet etmiyor?

Yüz kere yaptıkları kaldırımları bir kez daha söküp yeniden yaptıran belediyeler nerede?

Bir de yolları tıka basa dolduran araçlar, araçların egzoslarından çıkan korkunç dumanlar, genzinizi yakan kokular, bağirişip itişerek, birbirinin üstüne çıkarcasına yolları dolduran insanlar… Kimsenin kimseye bakacak, selam verecek hali yok. Aceleyle koşusturuyorlar… Yüzlerinden düşen binbir parça… Hiç mi gülümseyeni göremeyceğiz yollarda? Hiç mi selamlaşamayacağız birileriyle?

Oylesine hızla yapılaşma, trafik ve insan seli artıyor ki, böyle giderse yakında dağ taş, ot, ağaç falan kalmaz şehirlerin çevresinde…

Hiç değilse, çirkin yapılaşmadan biraz sakınsak, hele hele şu felaket tabelaları biraz iyileştirsek, olmaz mı?

Reklamlar

13 Kasım 2006 - Posted by | Uncategorized

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: