Düşünce Denizi

Yabancı damatlar çoğalıyor… Yunan bankaları Türkiye’yi sevdi, ama niye?

Yunan bankaları için Türkiye neden bu kadar cazip?
Bu sorunun yanıtı için önce Hasan Ünal’ın 8.5.2006 tarihli yazısına bir göz atalım, sonra bugünkü haberlere geçelim.

Başka Yunan bankaları geliyor Yazar: Hasan Ünal, 8.5.2006:
Geçen hafta Yunan basınındaki bazı tartışmalar ve yetkililerin açıklamaları dikkatimi çekti. Yunan Milli Bankası`nın Finansbank`ı almasından sonra, başka bazı Yunan bankalarının da Türkiye`ye gelmek istedikleri haberleri çıktı. Sonra bunların hangi bankalar olduğu ve Türkiye`deki hangi bankalarla ilgilendikleri anlaşıldı. Ayrıca Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısının yaygın olarak izlenen bir kanalda Türk dış politikası ve Türk finans sistemi hakkında söyledikleri, bu sütunda sizlerle paylaştığım endişelere bir kez daha haklılık kazandırdı.

Devlet kontrolünde bir banka olan Yunan Milli Bankası (Ethniki Trapeza tis Elladas)`nın Türkiye`de Finansbank`ı almasını ve bunun Yunan devletinin bir kararı olduğunu bu köşede bütün mahzurlarıyla birlikte defalarca ele almıştık. Finansbank`ın Yunanistan tarafından alınmasındaki mahzurları örtbas etmek amacıyla Referans Gazetesi`nin yalan bir manşet atarak, bu alıma Genelkurmay`ın onay verdiğini yazması; Genelkurmay`ın aynı gün `haber yalandır` demesine rağmen, bu yalanlamaya hemen hemen hiç değinmediklerini de yine bu köşede sizlerle paylaşmıştık.
Yunan Milli Bankası`nın ardından Alfa Bank ve Euro Bank`ın da Türkiye`ye gelerek banka almak istedikleri ve Tekfenbank ile ilgilendikleri, Yunan basınının ardından bizim müzakere basınına da yansıdı. Henüz kesinleşmiş bir rakam yokmuş ve satışın nasıl gerçekleşeceği de belli değilmiş. Örneğin bu iki banka birlikte Tekfenbank`ı mı alacaklar yoksa bunlardan birisi alıp, diğeri de başka bir bankaya mı yönelecek? Bunları henüz bilmiyoruz. Ama ilgi ortada ve ayrıntıları yakında ortaya çıkacaktır.

Çünkü Yunan tarafında devletin de teşvik ve yardımıyla Türkiye`deki finans sisteminin hiç olmazsa bir bölümü üzerinde egemen olmak arzu ve iradesi var. Yunan kamuoyunun da bu operasyonlara destek verdiği anlaşılıyor. Ama aynı Yunan kamuoyu Türklerin Yunanistan`da her hangi bir şey almasına sıcak bakmıyor ve bizim müzakere/mütareke basını bu gerçeği mümkün mertebe Türk halkından gizleme çabasında.
Yunan bankalarının Türkiye`de banka alma operasyonlarının Atina`daki devletin destek ve yardımlarıyla gerçekleştiğini Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı çok seyredilen bir sabah programında belirtti. Yunan devlet kanalı NET`te yayımlanan ve çok izlenen `Günaydın Yunanistan` (Kalimera Ellada) programına konuk olan Stylyanidis hem programcının hem de muhalafet temsilcisi Çahacopoulos`un, `Türkiye bu sonbahardan itibaren AB sürecinden koparsa ne yapacaksınız, B planınız var mı?` sorusuna cevap verirken Yunanistan`ın Türkiye`deki finans sistemi üzerinde etkili hale geldiğini ve AB sürecinden uzaklaşsa bile, Türkiye`nin Atina`nın isteklerine kayıtsız kalamayacağını söyledi.

Bakan yardımcısının bu sözlerini muhalefet temsilcisinin de destekler bir tavır sergilemesi ise oldukça manidardı. Özetle söylemek gerekirse, Yunanistan`ın devlet malı olan en büyük bankası gelip Türkiye`de pek kolay hazmedemeyeceği büyüklükteki bir bankayı yani Finansbank`ı yaklaşık üç misli fiyatla satın alıyor. Bu arada Yunanistan`da Amerika ve İngiltere adına casusluk yaptığı anlaşılan ve Türkiye`de de Telsim`i alan Vodaphone cep telefonu şirketi buraya Yunan ortak ve Yunan yöneticiler getiriyor. Yani Yunanistan`da içine düştüğü zor durumdan kurtulmak için Türkiye`nin dinlenmesi konusunda uzlaşıp, kırışıyorlar.
Ardından başka Yunan bankaları Türkiye`ye gelerek banka avına girişiyorlar. Bu arada gerek Finansbank`ın gerekse diğer bankaların alım işlemlerinin (eğer yeni satışlar gerçekleşirse) tamamen bir devlet operasyonu olduğunu Yunan yetkililer kendi basın-yayın organlarına söylüyorlar; bu haberlere bizim basın karartma uyguluyor. Ama Yunan kamuoyunun Türkleri firma sahibi olarak Yunanistan`da görmek istemediğini halktan gizliyorlar. Ve bizim de küreselleşme adına bütün bunlara inanmamız isteniyor. Kusura bakmasınlar, bunların masum ticari faaliyetler olduğuna inanmak için Ertuğrul Özkök olmak gerekir…

Tarih:08.05.2006

Veeee simdi bugünkü haberlere bakalım:

Başlık şöyle:
Yeni yabancı damat geliyor
Yunanistan’ın ikinci büyük bankası olan Alpha Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yannis Costopoulos, “Türkiye piyasasına gireceğiz. Ancak olağanüstü adımlar beklemeyin” dedi.

Yunanistan’da yayımlanan ekonomi gazetesi Imerisia’ya konuşan Costopoulos, “Türkiye, Bulgaristan ya da Romanya gibi değil. Türkiye’nin büyük bankaları güçlü, teknoloji seviyeleri yüksek. Onlarla rekabet etmek kolay değil” şeklinde görüş belirtti.

Reuters’ın haberine göre Costopoulos, Yunan bankalarının daha etkili rekabet için büyümeleri ve küresel ortamda aktif büyüklüklerinin 50 milyar Euro’nun altında kalmaması gerektiğini söyledi.

ALTERNATİFBANK İÇİN GÖRÜŞÜYORLAR
Aktif büyüklüğü 9.9 milyar Euro olan Alpha Bank, Alternatifbank’a ortaklık için Anadolu Grubu ile görüşen yabancı bankalar arasında bulunuyor.

Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan bu aybaşında, Alternatifbank’ın yüzde 50’si için gelen tekliflerin mevcut piyasa değeri seviyelerinde olduğunu ve iki hafta içinde sonuca ulaşmayı beklediklerini açıklamıştı.

İKİ YUNAN BANKASI GELDİ
Türkiye’ye daha önce iki Yunan bankası giriş yaptı. Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG), Finansbank’ın yüzde 46’lık hissesini 2.3 milyar Euro’ya satın almıştı. Yunanistan’ın üçüncü büyüğü EFG Eurobank da, Tekfenbank’ın yüzde 70’ini 185 milyon dolar karşılığında aldı.

Kaynak: CNBC-E

13 Kasım 2006 - Posted by | Seçme yazılar

1 Yorum »

  1. yunanlıların yapmak istediği tek şey savaşmadan ülkemizi ele geçirmek eğer savaşa girilirse kaybedeceğini biliyor…
    oda en kolay yöntemi yapıyor ‘israilin filistini ele geçirmesi gibi’elini kolunu sallaya sallaya girip bizi vatanımızdan atacaklar………
    yakındır

    Yorum tarafından ergun | 18 Mayıs 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: