Düşünce Denizi

Bektaşilik ve Alevilik’te Kadın-2

Bektaşi ve Alevi kültüründe kadın konusuna biraz devam edelim.
Bu kültürde kadın statüsünün daha yüksek olduğundan söz etmiştik. Bunun başlıca nedeninin de eski Türk gelenekleri olduğundan söz etmiştik. Bir örnek verelim. Eski Türk törelerine ilişkin bir bilgi şöyle aktarılıyor.
“Tarih Konuşuyor” adlı derginin Haziran 1964 cilt 1 sayı 5, sayfa 389’daki şu sözler dikkatimizi çeker: “Ben Ebulgazi Bahadır Han, bu günün Türk kuşağına derim ki: Türk’te kadın erkekten değerlidir, otağın asıl sahibi KADIN’dır. Analarımız, kızlarımız, karılarımız, Tanrı’nın erkeklere erlik (olgunluk) yolundaki armağanı olan kadınlarıdır. Babam Yadigâr Han anlatırdı ki, onun çocukluğunda kadın önden gider aş’a (yemeğe) önce o el atar, miras kız çocuğa kalırmış. Daha sonra kör olası Rus ve Arap düşünceleri iki yanlı gelmişler, bize olmayan nice nice duygular getirip içimize salmışlar”… Bu sözler Türklerin çok geç dönemlere kadar ANAERKIL düzende yaşadıklarının ispatıdır. ANAERKIL düzen ne demektir? Anaerkil düzende kadın yine kadındır, erkek de erkek. Öyle sanıldığı gibi kadınlar erkek rollerini üstlenmezler. Burada önemli olan toplumdaki saygınlık ve karar mekanizmasında aldıkları roller, üstlendikleri sorumluluklar ve miras hukukunun kimin soyundan izlendigi gibi konulardır. Anaerkil toplumda, ev, ocak kadınındır. Miras ve soy kadın soyundan yürür. Dolayısıyle kadının toplumdaki statüsü yüksektir. Böyle toplumlarda erkekler yine cinse dayalı işbölümünde erkeklere düşen görevleri, kadınlar da kadınlara düşen görevleri yerine getirirler ancak, toplumda amcalardan çok dayılar kıymetlidir. Dayılara çok sorumluluk düşer. Işte bu yüzden bizim toplumumuzda da Dayılanmak, dayısı olmak, gibi terimler vardır. Hala dayılar da amcalar kadar kıymetlidir ve sorumluluk taşır. Hic dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama, biri öldüğü zaman cenaze namazı kılınırken, niye onu “annesinin adıyla” betimlerler? Bütün bunlar hala anaerkil düzenin izlerini taşıdığımızdandır…

Islam kültürünün doğduğu coğafya Arap coğrafyası demiştik, hakim olan kültür de Arap kültürü. Hatırlarsanız cahiliye döneminde kız çocukların biraz da nufus planlaması anlayışıyla yaşam hakkından mahrum bırakıldığından söz etmiştik.

Reklamlar

25 Kasım 2006 - Posted by | Bektaşilik ve Alevilik, kadın

1 Yorum »

 1. Uzunpinar Barzaovasinin sakli duran köylerindendir.Serif aganin oturdugu yer medet .Saklanma ihtiyaci,görmemis nedense.Barzaovasinin ortasinda bir höyüktür.
  Tarih öncesinde,Uzunpinarin üstündeki cataktan Manastir denilen. cikan suyu .Künklerlen Medete getirip akitmislar.
  Medet Herhalde bir ,Roma garnizonu ve yahut yerlesim yeri.
  O sebepten Uzunpinar denmis.Selcuklularin kösedagi savasindan sonra bir sikisma olmus Müslüman oguz Batiya göc etme ihtiyaci görmüs Iste O vakitler teke köyünde ,yatan
  sari Ismail sultan .Vede Ehli beyit tarafi bu bölgeye gelmistir.Islâm inancini kabül edipte Peygamberin ehlibeyitini Kabul etmemek olmaz.Abazin üstünde olan bir yayla vardir.Yoran ,Yorga atin durus seklidir.Burda bizans
  kuvetlerinlen savas olmus.Topuz dedesi,Camasi dedesi,Yedi sehitler,o zamanlardan kalmis kabirlerdir.Abas dede ise hem türbedar.Hemide teke postuna oturmus.
  Simdi Benim kökenim uzunpinara dayanir.Abazlilar yakin akrabayiz.Inanmiyanlar her iki tarafin sülale isimlerini
  Karsilastirsinlar.Burda yanlis kelime kulaniliyor.
  Asimile olmus Alevi Bektasi köyü.Cok cok eskilerden pagan
  dininden,Islam dinine asilmile olmus.Fakat hic bir zaman
  Hayberlilerin ,felsefesini kabul etmek söyle dursun duymamislardir.Bile Bunu, ne icin yaziyorum.
  Lâ fetâ illâ Ali lâ seyf-e illâ Zülfikaar,, Deyip te Evladi resülü biakipta kacanlardan olunmamistir.
  Bu bölgede ravafiz yaya raslaniyorsa yakin, tarihte bu bölgeye gelmislerdir.Hic kimsenin görüsü hakir görülmez herkezin görüsü kendinedir. Itirazi olan varsa cevap vere bilirim.

  Yorum tarafından Otakli Ümit | 2 Aralık 2009 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: