Düşünce Denizi

İlk kez bir ilköğretim öğrencisi zorunlu din dersinden mahkeme kararıyla muaf tutuluyor….

images-14.jpg Bugünkü haberlerde bir Alevi ailenin çocuğunun zorunlu olarak “Din ve ahlak bilgisi” dersine devam ettirilmesine karşı açtığı davayı kazandığı yer aldı. Bu bir ilk ve önemli. Neden önemli? Çünkü, aslında “Din ve ahlak bilgisi” denildiği zaman, dersin adının sınırları göz önüne alınırsa, bu dersin sadece belirli bir dinin, hatta özel bir mezhebin dini bilgilerini aktarmayı, yani ibadet şeklini öğretmeyi amaçlamaması gerekir. Olması gereken, dünya dinler tarihi sürecine, o da taa ilk insanlardan başlarayarak bir genel bilgi vermek, genel kültür tanıtması yapmak ve bu inançsal öğretilerin vurguladığı ahlak bilgisini de genel çizgileriyle tanıtmak olması gerekmez mi? Eğer böyle olsaydı, yani dersin adına uygun bir içerik olsaydı, bu dersi verenlerin de “kültürbilimci” kökenden gelmesi uygun olurdu. Sonuçta, öğrenciler dünya inanç kültürleri hakkında genel kültürlerini genişletmiş olurlardı, başka kültürlerin inançlarına hoşgörüyle bakmayı öğrenirlerdi. Bunlara islam kültürü de elbette dahil olurdu ama çok ana hatlarıyla, kültürel boyutuyla … Elbette Alevi-Bektaşi kültüründen de söz edilmesi gerekirdi, yine ana hatlarıyla ve külürel boyutuyla… Yani, asla ibadet şekli, ibadet içeriğine değinilmeden… Çünkü bu dersin amacı öğrenciye ibadet öğretmek olmamalıydı. Böyle birşeyin laik bir ülkede örgün eğitimin içine dahil edilmesi yanlış oluyordu.

Demek ki, ders amacına uygun olarak icraa edilseydi, bu Alevi vatandaş ne kalkıp mahkemeye başvuracaktı, ne de mahkemede haklı görülecekti… Mahkemede haklı görülmesi aslında, dersin yanlış içerikle yanlış kişiler tarafından verilmekte olduğunu göstermektedir ki, bu milyonları ilgilendiren bir husustur.

Işte, bu davanın asıl önemi burada yatmaktadır. Sadece Alevi ailelerin çocuklarını değil, tüm laik cumhuriyetin çocuklarını ilgilendirmektedir…

Nazenin…

Reklamlar

25 Kasım 2006 - Posted by | Bektaşilik ve Alevilik, Siyasal hayat

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: