Düşünce Denizi

Güvercin Simgesi ve Papa’nın Ziyareti…

images-2.jpg

Bilindiği gibi Hacı Bektaş Veli Anadolu’ya “güvercin donunda” gelmiştir. Yani, güvercin simgesinin özelliklerini üzerine alarak, onu bir elbise gibi giyerek gelmiştir. Niye güvercin diye sorulduğunda da : “Daha masum, daha mazlum, daha barışçıl bir yaratık bulsaydık, onun donuna girerdik” demiştir. Burada Hacı Bektaş Veli’nin güvercini “Barış Simgesi” olarak seçtiği açıktır.

Nitekim Papa’nın Ayasofya ziyareti sırasında, Müslümanların temsilcisi durumundaki İmam tarafından Papa’ya güvercin donunda (şeklinde) resmedilmiş bir hat yazı sanatı örneği verildi. Ağzında zeytin dalı tutan bir güvercin… Yani bir Barış eliydi verilen, bir barış simgesi uzatıldı kendisine….

Peki Papa ne yaptı? O da bir kaseden su içmeye gelmiş çeşitli güvercinlerin olduğu bir resmi hediye etti İmam Bey’e..

Şimdi Güvercin simgesine bir bakalım… neleri simgelermis? Bu arada belki daha önce belirtmeyi unutmuşumdur, ya da belirtmiş olsam da hatırlatayım, simgeler “çok seslidir”… Yani bir simgenin tek bir anlamı yoktur. Tek bir anlamı olursa ona simge denmez zaten “işaret” denir. Bu şunu işaret eder… gibi.. mesela trafik işaretleri gibi… Oysa simgeler çok seslidir, “multivocaldir”, bünyesinde birden fazla anlamı saklı tutar… ve demek ki Güvercin simgesinin de birden fazla anlamı var… Kullanıldığı yere göre bu anlamlardan hangisinin seslendirilmiş olduğu değişir… Evet dönelim güvercin simgesine:

Tufanın bitimini gagasıyla taşıdığı bir zeytin dalıyla mujdelediğine inanıldığı için Güvercin herşeyden önce en yaygın anlamıyla “Barış”ın, “huzura erişin” simgesidir.
Hititlerde Kubaba ve Kadim Yunan kültürü ve Roma’da da kullanılır. Afrodit’in kuşudur. Romalılar ona “Venus Columba(güvercin venüs) adıyla taparlardı ve mezar odalarına da güvercin yuvası derlerdi.

Hıristiyan inancında ise, Kutsal Ruh’un simgesi olup dişi olarak kabul görmüştür rengi, beyazdır. Güvercin simgesiyle Hıristiyan dünyasında Kutsal Ruh’un Meryem’i bir güvercin kılığında hamile bırakmış olduğu ve vaftiz sırasında da İsa’nın benliğine girip onu tanrılaştırdığı inancı yer alır.

Yorumu size bıraktım…images-1.jpg
Nazenin.

Reklamlar

1 Aralık 2006 - Posted by | Simgeler, Tasavvuf

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: